ZMNIEJSZANIE ZDJĘĆ

Awatar użytkownika
Andrzej Kończal
Posty: 51

Re: ZMNIEJSZANIE ZDJĘĆ

Postautor: Andrzej Kończal » 28 lis 2018, 16:18

Zmniejszanie zdjęć.
Wybaczcie Państwo, najpierw parę wyjaśnień terminologii informatycznej. Warto to przeczytać. Ci którzy wiedzą to sobie przypomną, a ci co nie wiedzą mają szansę zrozumieć o co z tymi wielkościami chodzi. Niezainteresowani teorią mogą przejść od razu do punktu 3.

1. Wielkość zdjęcia czyli trochę o pikselach.

Przez zmniejszanie zdjęć rozumiemy zmniejszenie wymiarów zdjęcia w pikselach. Piksel to najmniejszy jednolity (przedstawiający konkretny kolor) element obrazu wyświetlanego na ekranie (monitora komputerowego, telewizora, telefonu), drukowanego (w technice druku cyfrowego) lub uzyskiwanego za pomocą urządzeń przetwarzania obrazu (aparatu cyfrowego, skanera).
Rozmiar obrazu np. zdjęcia z aparatu cyfrowego czy komórki wynika z rozdzielczości matrycy i ma konkretną ilość pikseli w poziomie i w pionie. Na przykład zdjęcie z mojej komórki ma rozmiar 4128x 2322 pikseli.
Dla druku cyfrowego (odbitki, katalogi) wskazane jest aby zdjęcie miało jak największą rozdzielczość. Trzymając się przykładu zdjęcia z mojej komórki spróbuję podać w przybliżeniu rozdzielczość takiego zdjęcia po wykonaniu odbitki w typowym formacie 15x 10 cm czyli w przybliżeniu 6x4 cale (cal jest w technice fotografii cyfrowej i druku cyfrowego jednostką miary). Tak więc przeliczając w druku 4128 pikseli (punktów w druku) zajmie 6 cali co daje 688 pikseli na cal obrazu na zdjęciu. Czyli prawie 700 dpi (dot per inch czyli punktów na cal). Proszę zauważyć, że druk w rozdzielczości 300 dpi jest uważany za druk wysokiej jakości. Tak więc nasze przykładowe zdjęcie można by wydrukować znacznie większe zachowując bardzo dobrą jakość.
W przypadku monitorów (wyświetlaczy notebooków, tabletów czy komórek) mówimy o rozmiarach ekranów w pikselach. Rozdzielczość ekranów HD to 1920×1080 pikseli. Czyli i tak mniej niż nasze przykładowe zdjęcie. Tak więc nie ma potrzeby żeby wyświetlać tak duże zdjęcie na ekranie bo i tak zostanie pomniejszone przez urządzenie. Przyjmuje się, że dla prawidłowego wyświetlenia na ekranie komputera zdjęcia wystarczający jest rozmiar zdjęcia 1024x768 pikseli. Przy takim rozmiarze zdjęcia mamy szansę na ekranie zobaczyć całe zdjęcie. Wiadomo, że część ekranu zajmują paski narzędziowe programu (przeglądarki itp.). Tak jest więc logiczne, że dla potrzeb wyświetlenia zdjęcia w komputerze (Internecie) wystarczy nam rozmiar zdjęcia 1024x768 pikseli. Nie mówmy tu o rozdzielczości tylko o rozmiarze zdjęcia w pikselach. Rozdzielczość ekranu wynika z jego rozmiarów fizycznych. To znaczy że rozdzielczość ekranu 15 calowego ekranu notebooka w trybie HD będzie znacznie większa niż 60 calowego telewizora HD. Oba te urządzenia będą miały rozmiar ekranu w pikselach taki sam czyli 1920×1080 pikseli.
Mam nadzieję, że to tłumaczy po co zmniejszamy zdjęcia dla umieszczenia ich w Internecie.

2. Co nieco o „wadze” czyli ilość informacji potrzebna do zapisania zdjęcia.

Proszę zauważyć, że nasze przykładowe zdjęcie składa się z 9585216 pikseli (rozmiar 4128 x 2322). Żeby zapisać je na dysku, karcie pamięci trzeba opisać każdy z tych pikseli. Czyli w tym przypadku jest to 4,45 MB (mega bajtów). To samo zdjęcie zmniejszone do wielkości 1024x768 pikseli (786432 pikseli)zajmuje po zapisaniu na dysku 116 kB (kilobajtów) czyli prawie 38 razy mniej miejsca. Ta różnica wynika jednak z różnicy rozmiaru zdjęcia czyli ilości pikseli, które trzeba opisać oraz z kompresji informacji programu zapisującego pomniejszone zdjęcie. Przy zapisie zdjęcia określamy też jakość zapisu. Dla ekranów możemy bez straty jakości skompresować niektóre informacje i dodatkowo uzyskać mniejszą wielkość zapisywanego na dysku zdjęcia, czyli jak żargonowo mówią informatycy wagę pliku. Proszę zatem zauważyć, że w naszym przykładzie na dysku serwera wyświetlającego nasze zdjęcia (np. zap.info) po zmniejszeniu w miejsce jednej fotki zmieścimy 38.
Korzyść to szybsze przesyłanie zdjęć, mniej zajmowanego miejsca na dysku co suma summarum przekłada się na koszty. No bo transmisja kosztuje i miejsce na dysku też.
Oczywiście do druku takie operacje (pomniejszanie czy kompresja nie są zalecane).

3. Coś o narzędziach

Programów graficznych pozwalających na obróbkę zdjęć a wiec także ich zmniejszanie jest bardzo dużo. Zakładam, że ci z Państwa, którzy korzystają na co dzień z Photoshopa, GIMPa, Microsoft Office Picture Managera czy innych nie mają też problemów ze zmniejszaniem zdjęć. A co z tymi, którzy nie wiedzą jak to zrobić?
Nie namawiam do poszukiwania wymienionych programów. Nie ma takiej potrzeby. W Internecie znajdziecie Państwo wiele stron, które oferują usługę zmniejszenia (zmiany rozmiaru) zdjęć.
Są to na przykład takie adresy:
http://zmniejszacz.pl/
http://www.pomniejszacz.pl/
https://www.easy-resize.com/pl/
Jest też wiele darmowych programów do pobrania z Internetu służących do zmiany rozmiaru zdjęć. Tu jednak omówimy zmniejszanie zdjęć „on line” czyli z wykorzystaniem stron internetowych. Bo to niczego pobierać i instalować nie trzeba. Wystarczy wejść na stronę i postępować zgodnie z instrukcją.
Wydaje się że kompromisem między możliwościami a łatwością obsługi jest strona zmniejszacz.pl .Na przykładzie tej strony omówimy tok postępowania.
Zmniejszacz.pl działa bez rejestracji. Chętni mogą się zarejestrować i po zalogowaniu uzyskują większe możliwości. Nam wystarczy wersja dla niezarejestrowanych użytkowników. Wada – wyświetlają się reklamy (ale to do przeżycia).
Zmniejszacz.pl pozwala na jednorazowe przewymiarowanie do 30 zdjęć czyli całkiem sporo. Sumaryczna wielkość zdjęć (waga patrz punkt 2) nie może być większa niż 64 MB. Strona pozwala na wybór wielkości docelowej zdjęcia: warianty typowe, od bardzo dużego (1600x900 pikseli) do małego (640x480 pikseli). Można też wybrać zmianę rozmiaru w procentach oryginału lub samemu określić wymiary. Pozwala również na obrót zdjęcia (w przypadku gdy zrobiliśmy zdjęcie w pinie a chcemy wyświetlać je poziomo). Następnym parametrem jest jakość czyli kompresja. Dodatkowo możemy uzyskać efekty takie jak rozmycie, zdjęcie czarno-białe, sepia czy negatyw. Istnieje tez możliwość umieszczenia na zdjęciu „znaku wodnego” np. podpisu autora. Ale to dostępne jest dla zalogowanych użytkowników.
Tak więc w oknie przeglądarki wpisujemy zmniejszacz.pl , naciskamy klawisz Enter i po chwili otwiera się strona

zmn 1.jpg


Wybieramy zdjęcia do zmniejszenia stosując się do instrukcji na ekranie albo klikając na zielony klawisz albo przeciągając myszką.
Po kliknięciu zielonego klawisza pojawia się okno wyboru. Musimy odszukać zdjęcia, które chcemy zmniejszyć i wybrać je.

zmn 2.jpg


Po wybraniu zdjęcia (zdjęć) klikamy na klawisz „otwórz”.
Na ekranie pojawi się wybrane zdjęcie lub zdjęcia.

zmn 3.jpg


Teraz ustalamy parametry zmniejszenia krok po kroku zgodnie z opisem na ekranie. Sugerujemy na potrzeby następujące ustawienia.
Krok 1 rozmiar normalny 1024x 768px (pikseli)
Krok 2 tylko jeżeli jest potrzeba obrócenia zaznaczamy odpowiedni obrót.
Krok 3 Jakość zdjęcia
Standardowo jest ustawiona 80% (wyświetla się po najechaniu myszką na suwak jakości). I tak powinno być dobrze.

zmn 4.jpg


Krok 4 Efekty
Pomijamy
Krok 5 Znak wodny
Sprawdzamy w kratce tego kroku czy jest zaznaczony (tak zwany „ptaszek”). Jeśli jest to odznaczamy klikając na kratce.

zmn 5.jpg


Następnie (najlepiej po sprawdzeniu czy wszystko dobrze zaznaczyliśmy) klikamy na niebieski klawisz wykonaj.
Obok klawisza i miniaturki zdjęcia pojawia się pasek, który pokazuje postęp procesu. Po zakończeniu następuje zmiana ekranu.

zmn 6.jpg


Pokazuje się miniaturka (lub miniaturki w przypadku większej ilości zdjęć) przetworzonych zdjęć. Obok mamy pasek adresu i narzędzi. Możemy jeszcze zdjęcie obrócić, przyciąć. Nas interesuje zapisanie na naszym dysku. Klikamy zatem na skrajnym prawym przycisku (kółko ze strzałką w dół w środku, po najechaniu myszką pojawia się napis (zapisz na dysku).
Pojawia się okno w którym zaznaczamy opcję zapisz na dysku.

zmn 7.jpg


W zależności od ustawień Państwa przeglądarki albo zdjęcie zostanie zapisane do katalogu „pobrane” (Windows) czy innego domyślnego lub zostaniecie zapytani o miejsce zapisania.
Uwaga: zmniejszacz.pl nie zmienia nazwy zdjęcia więc jeśli zapisujemy zmniejszone zdjęcie do tego samego katalogu wskazana jest zmiana nazwy przy wskazywaniu miejsca zapisu.
Czynność tę powtarzamy dla każdego pomniejszonego zdjęcia. Niestety zdjęcia zmniejszone musimy zapisywać każde osobno.
Uwaga:
Opis i zdjęcia z ekranu dotyczą systemu WINDOWS 7 i przeglądarki Firefox. W innych wersjach systemu i dla innej przeglądarki obrazki mogą się minimalnie różnić. Dlatego trzeba czytać dokładnie instrukcje pojawiające się na ekranie.

Powodzenia przy zmniejszaniu.
Ostatnio zmieniony 28 lis 2018, 21:00 przez Andrzej Kończal, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andrzej Kończal
Posty: 51

Re: ZMNIEJSZANIE ZDJĘĆ

Postautor: Andrzej Kończal » 28 lis 2018, 17:11

Z myślą o tych z Państwa którzy lubią mieć ściągę pod ręką na papierze proponuję wersję opisu w postaci pliku pdf do pobrania. Można pobrać i wydrukować.

Zmniejszanie zdjec.pdf
(641.48 KiB) Pobrany 262 razy

Maria Frankowska

Re: ZMNIEJSZANIE ZDJĘĆ

Postautor: Maria Frankowska » 29 lis 2018, 16:03

Andrzeju, nie doczytałam do końca, bo jest zbyt skomplikowany i za dużo, my samouki i nie umiemy tego zrozumieć


Wróć do „JAK ZAŁOŻYĆ SWÓJ PROFIL.”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość